Síla pochvaly

Síla pochvaly

Určitě každého z vás potěší, pokud vás například šéf v práci pochválí za to, že jsme svou práci odvedli dobře a rychle. Taková pochvala rozhodně zahřeje a dodá motivaci do dalšího snažení. Totéž by se však mělo týkat i vašich dětí. I ty totiž potřebují pochválit, a to mnohem více, než je tomu u dospělého. Chvalte je tak od jejich útlého věku. Sice možná nebudou rozumět vašim slovům, ale sami si velmi rychle asociují to, že pohlazení je forma odměny a pochvaly jako takové. Jakmile začnou mluvit a rozumět, prostor pro různé pochvaly je téměř neomezený.

Kromě pochval za dobře vykonanou práci určitě nezapomínejte své dítě chválit jenom tak. Například si ho pohladit a sdělit mu, že ho zkrátka máte moc rádi. I to dokáže potěšit, a to nejenom vašeho potomka, ale určitě i vás. Již tyto pochvaly upevňují postoj dítěte k vám a také to, že se vám v budoucnu nebudou mít obavu svěřit s různými problémy. A vy jim můžete pomoci s řešením.

Samozřejmě nutné jsou i pochvaly za běžné činnosti, zvláště potom v případech, že je dítě udělá samo od sebe, ve snaze potěšit vás. Například umyje nádobí nebo vynese odpadky. A i když to nemusí být vždy stoprocentní, oceňte hlavně snahu a pochvalte ho. Rozhodně neupozorňujte například na špatně umytý talíř. Jinak se můžete s další snahou vašeho potomka rozloučit.

Ačkoli mluvíme pouze o pochvalách, stejně důležité také výtky. Zvláště v případech, kdy dítě neuposlechne vašich pokynů, například k úklidu. V první fázi může být výtka ještě vtipná, například typu „jsem rád, že ti vynesení koše trvalo jenom 24 hodin od chvíle, co jsem to řekl“. Dítě by si to mělo uvědomit. Pokud se však podobné problémy opakují, je již na čase být trochu razantnější. Váš potomek tak rychle zjistí, kde jsou určité meze a začne své povinnosti plnit včas, nebo i sám od sebe – a v tomto případě mu samozřejmě opět náleží pochvala.