Angličtina ve školce

Angličtina ve školce

Trendem dnešní doby je, aby se děti vzdělávaly a studovaly cizí jazyky. To je určitě dobře, protože děti mají schopnost se rychle učit a berou učení jako něco velice zajímavého a poutavého. A z tohoto důvodu je dobré začít děti ve školce vzdělávat a využít jejich radosti a píle, kterou jenom hýří.

Role učitele
Pokud jim učitel dokáže poutavou formou vyprávět a umí si je získat, pak má napůl vyhráno. Děti mají rády příklady a jsou soutěživé, proto právě ony chtějí být těmi prvními, kdo zopakuje cizí slovíčko, nebo nakreslí obrázek podle učitelova popisu či zazpívá celou písničku o barvičkách.

Role prostředníka
Děti velice oceňují, pokud se nemusí bavit s učitelem „přímo“, ale mají prostředníka. Tím může být například loutka, která je provádí celým jazykovým kurzem a učitel jenom překládá, co jim plyšák vypráví. Rádi si s ním hrají a zpívají, kreslí a hrají na schovávanou. Za čas vůbec neberou učitele jako dospěláka, který jim kazí hru, ale jako někoho, koho potřebují, aby si hezky povyprávěly a pohrály se svým novým kamarádem plyšákem.

Plyšová loutka
Takto malé děti mají kratší časový interval, po který se dokáží soustředit, a tak musí být učitel dostatečně citlivý, aby si uvědomil, kdy už se žáčci přestávají soustředit a dokázal s dostatečným předstihem změnit aktivitu tak, aby to bylo co nejvíc nenásilné a děti se s ní dokázaly rychle ztotožnit. Dobré jsou oslí můstky, ke kterým může pomoct třeba zmiňovaná plyšová loutka, která děti odvede od stolečku, u kterého si kreslily, do opačného rohu místnosti, ve kterém jsou už připravené obrázky, které mají děti pojmenovat. Děti se moc těší na další činnost a rády následují svého kamaráda – plyšáka – který jim ve všem poradí, pomůže jim a také se s nimi pohraje a pomazlí.
Hlavní je řídit se citem a dokázat vycítit potřeby té dané třídy, nebo ještě lépe, jednotlivých dětí.